It´s about time...
Den här sista veckan har varit riktigt svår för mig, jag är inne i en fas nu där jag känner att allt jag gör blir skitdåligt. Jag har suttit och bara stirrat på mina projekt utan att veta hur jag ska fortsätta, tänkt att "shit jag är inte tillräkligt bra på detta, jag borde ge upp och utbilda mig till snickare/lärare/lastbilschaffis etc istället. Det är jättejobbigt när det låser sig på det viset. Det har påverkat min prestationsförmåga de senaste dagarna.
Här har det tillkommit mer tidningspapper också, det band ihop de olika delarna av bilden bra tyckte jag. Det är ju med en dödsannons på en av pappersbitarna, väldigt passande i just denna bilden. Storleken är förresten ca 100x30 cm.

.

.

.

.
Vi fick en extrauppgift i måndags som gick ut på att göra en bild med ett föremål, ett minne eller något som betydde mycket för oss och bygga upp en bild kring det föremålet. Jag tror att det var meningen att vi skulle förmedla den känsla som föremålet ger oss. Den uppgiften har jag grubblat länge på, jag ville använda mig av ett bra föremål som är spännande och dynamiskt, problematiken ligger i att jag inte har några sådana föremål för tillfället efterom jag bor på en bäddsoffa i Sollentuna och i stort sätt allt jag äger och har finns i lådor i Växjö fortfarande. Men det fick bli såhär. Jag byggde en skulptur av min kamera.

.
Klockan ja, den känns inte klar, jag prövade med att lägga till färgglada siffror men jag kände att den tappade stilen lite så jag täckte dem med mer tidningspapper. Jag glömde tyvärr att fota det. Jag försöker mig på att få till en känsla av rokoko i alla fall,men det syns nog antar jag. De små böjarna som sticker ut ifrån själva ramen är kartong som jag klippt ut. Jag tänker inte måla den för jag gillar tidningspappret som det är, det är vackert och enkelt och så är det ju tidsdokument så det passar bra ihop.
Upplagd 2011-12-16