Mejl från konsthallen. Konstresa!
Konstresa till Kalmar konstmuseum och VIDA Museum
Kalmar och Öland på en dag - söndagen den 7 augusti
Upplev en heldag i konstens tecken. På ett bekvämt sätt får du en konstupplevelse på högsta nivå och trevligt umgänge.
Vi reser med Bergkvara Buss och deras toppmoderna buss från
Växjö Konsthall(central) klockan 07.30
Ankomst
Kalmar konstmuseum klockan 09.00
Kaffe och bulle
Samtal med Utställningschef Martin Schibli i biblioteket. Guidad visning av museet och dess utställningar.
Kalmar slott för en guidad tur på sommarutställningen Konstens Kungar. Picasso, Matisse, Miro och många, många fler av 1900-talets stora konstnärer, klockan 10.30.
Lunch 12.30
Avresa till
Vida konsthall 13.15
Ankomst Vida konsthall 13.45
Samtal med Barbro Kamras. Guidad visning av konsthallen och dess utställningar.
Eftermiddagskaffe 16.00
Avresa till Växjö 16.45
Ankomst Växjö ca 18.30
Pris: 495 kr
Anmäl dig till info@creareconsulting.se
Obs ! Begränsade platser först till kvarn
För mer info kontakta Lasse Johansson 0706349736
Jag har fortfarande inte anmält mig för jag jobbar på att försöka få med mig någon, jag tycker i alla fall att detta verkar som ett jättetrevligt litet äventyr! Jag har för övrigt haft Martin schibli som lärare under en vecka på Ölands folkhögskola, han och Lars Vilks. De har ju för övrigt skrivit en bok ihop.
Hur man blir samtidskonstnär på tre dagar Vi i klassen fick köpa den till reducerat pris under veckan de undervisade oss så jag har den hemma i bokhyllan, signerad av Vilks :)
Upplagd 2011-07-15